Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Optymalizacja sklepu – SEO – dla potrzeb pozycjonowania – wytyczne firmy pozycjonującej

Otrzymując wytyczne optymalizacyjne pod kątek SEO od firmy pozycjonującej musisz wprowadzić pewne zmiany w kodzie i na stronie sklepu.Zmian w kodzie strony nie trzeba dokonywać poprzez fizyczną zmianę kodu zapisanego w plikach na serwerze – nie potrzebujesz dostępu do ftp serwera- bo większość z tych zmian możesz dokonać przez panel administracyjny swojego sklepu.

Standardowo zmiany dotyczą sekcji Head. To sekcja nagłówka strony, w której musisz ustawić meta-tagi dla robotów wyszukiwarek.

Tytuł strony głównej, znacznik <title>…</title> ustawisz w zakładce Konfiguracja Ustawienia podstawowe > Dane firmy

Tytuł dla wyszukiwarek – to miejsce gdzie należy podać tytuł strony głównej <title>…</title>

Opis dla wyszukiwarek – to miejsce gdzie należy podać opis strony czyli znacznik <meta name=”description” content=”[…]” />

Słowa kluczowe dla wyszukiwarek – to miejsce gdzie podajemy słowa kluczowe dla strony czyli znacznik <meta name=”keywords” content=”[…]” />

Jeżeli chcesz zmienić tytuły na podstronach, tak by miały inne <title>…</title> niż na stronie głównej to musisz zmienić ustawienia na TAK w pozycji Usuń meta-tagi strony głównej z podstron, wchodząc przez Konfiguracja -> Administracja, system -> Przyjazne linki.

Od tej chwili każda strona może mieć ustawiony własny tytuł w znaczniku <title>…</title> co w przypadku kategorii ustawiasz w oknie jej edycji, pod polem do edycji opisu, w sekcji Wyszukiwarki – metatagi dla tej strony

 

Jak wstawić tytuł, opis i słowa kluczowe pod wyszukiwarki dla kategorii?

1. Przejdź do edycji kategorii, klikając w przycisk z ołówkiem po wskazaniu tej kategorii.

2. Rozwiń zakładkę Wyszukiwarki – metatagi dla tej strony, a następnie wpisz odpowiednie dane które zostaną umieszczone w znacznikach <meta>…</meta> na stronie kategorii.

3. Kliknij Zapisz.

Możesz również dodać meta-tagi dla opisu produktu, wchodząc w edycję produktu i w zakładkę Opis. Następnie rozwiń sekcję Wyszukiwarki – Wyszukiwarki – metatagi dla tej strony i wpisz:

  • Tytuł dla wyszukiwarek <title>
  • Opis dla wyszukiwarek <meta description>
  • Słowa kluczowe dla wyszukiwarek

 

Możliwe jest również dodanie odpowiednich meta-tagów podczas tworzenia lub edycji stron informacyjnych. Aby rozpocząć:

1. Przejdź do menu Wygląd i treść > Strony informacyjne.

2. Utwórz nową stronę informacyjną lub przejdź do edycji już istniejącej strony.

3. Przejdź na kartę Wyszukiwarki, a następnie wprowadź tytuł dla wyszukiwarek <title>, Opis <meta description> oraz słowa kluczowe.

Kolejną zmianą są linki wychodzące w stopce. Jeżeli trzeba je zmienić lub usunąć, to edytuj je w menu Narzędzia Narzędzia webmastera Dodatkowe linki w stopce.

Kolejną rzeczą o jaką proszą firmy jest umieszczenie na serwerze w katalogu głównym strony pliku robots.txt. Możesz samodzielnie zarządzać treścią tego pliku w menu Narzędzia Narzędzia webmastera > Plik robots.txt.

W tym pliku należy wpisać informację o tym, którego robota lub robotów dotyczy dane wykluczenie (disallow) lub zezwolenie (allow) służy do tego linijka User-agent:.
na przykład, jeżeli chcesz, aby reguła dotyczyła tylko robota Google wpisz
User-agent: GoobleBoot.
Jeżeli więc chcesz wykluczyć indeksowanie pliku specjals.php przez robota GoogleBoot, wpisz:
User-agent: GoobleBoot
Disallow: /specials.php/
Oczywiście możesz w ramach jednego robota wpisać wiele wykluczeń indeksowania, podając na początku User-agent: GoogleBoot, a poniżej wpisać każde wykluczenie w nowej linijce, na przykład.
User-agent: GoogleBoot
Disallow: /specjals.php/
Disallow: /featured_products.php/
Disallow: /shopping_card.php/

 

Jeżeli w stopce strony znajduje się tekst, to możesz go edytować lub usunąć wchodząc w zakładkę Narzędzia Narzędzia webmastera > Kod stat24.

Niestety ze względu na przeprowadzane aktualizacje oprogramowania wszelkie zmiany kodu strony sklepu w wersji dzierżawionej są niemożliwe. Jeżeli będą one konieczne do wprowadzenia należy zakupić licencję wersja na własność i zainstalować na naszym serwerze lub własnym, to wtedy będzie możliwy dostęp przez ftp do plików oprogramowania.

W wersji dzierżawionej wprowadzenie jakichkolwiek zmian w sekcji <head></head> oprócz tych, które można ustawić w panelu sklepu, jest niemożliwe, klienci nie mają dostępu do ftp i możliwości wprowadzania zmian w kodzie strony. Czyli nie ma możliwości wstawiania wszelkich znaczników typu robots, canoncial dla pojedynczych stron sklepu.

Nasze oprogramowanie nie posiada jeszcze opcji wyłączenia pokazywania opisu kategorii na kolejnych podstronach.

 

W jaki sposób dodać opisy na stronie głównej?

Opisy, dodatkowe teksty mogą być wyświetlane na stronie głównej w kilku miejscach.

Najpierw potrzebny będzie tekst który trzeba umieścić w dodatkowym boxie.

1. W zakładce Wygląd i treść wybierz Dodatkowy box;

 2. Wybierz Dodaj dodatkowy box, aby utworzyć nowy box na stronie, lub edytuj jeden z istniejących.

Tak utworzony box z tekstem umieść na stronie w odpowiednim miejscu za pomocą menu Wygląd i treść > Wygląd > Układ, do którego przejdziesz również za pomocą linka Załącz box na liście dodatkowych boxów.

Po kliknięciu w zapisz, Twój nowy box pojawi się na stronie sklepu.

Dodatkowo tekst można również umieścić poniżej paska stopki, ale tu potrzebna będzie znajomość css i html aby wyglądało to ładnie.

Tekst w tym miejscu można wstawić poprzez Narzędzia > Narzędzia Webmastera > Kod stat24

tam są dwa pola edycji, w których można wstawić tekst opatrzony kodem html i css.

 

 

Interesują Cię usługi pozycjonowania sklepu internetowego lub strony www w Google, chcesz reklamować się w Internecie? Sprawdź naszą ciekawą ofertę na pozycjonowanie i reklamę w Google i innych miejscach w Internecie
Zaktualizowano 7 stycznia 2022

Czy ten artykuł był pomocny?

Related Articles